Menu1

Chemiczny "Hihot"

IgNoble'97

W październiku 1997 na Siódmej Pierwszej Corocznej Ceremonii Wręczania IgNobli uhonorowano nowe osiągnięcia. Nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nobli: Dudley Herschbach, William Lipscomb, Richard Roberts i Robert Wilson. Nobliści uświetniali  wieczór także na inne sposoby. Limpscomb był nagrodą w konkursie pt. „Wygraj randkę z laureatem Nobla” a gipsowe odlewy lewych stóp Herschbacha, Lipscomba oraz innego noblisty Waltera Gilberta zlicytowano na aukcji.

 Oto lista laureatów IgNobli za rok 1997

 BIOLOGIA:

 T.Yagyu i koledzy z ośrodków w Zurichu, Osace i Pradze za pomiary ludzkich fal mózgowych podczas żucia gumy o różnych smakach. (Opublikowane w piśmie „Neuropsychobiologia” jako „Smak żutej gumy wpływa na globalną złożoność wielokanałowego EEG”)

 ENTOMOLOGIA:

 Mark Hostetler z Uniwersytetu na Florydzie, za podręcznik „To świństwo na twoim samochodzie”, w którym identyfikuje rozpryśnięte owady, pojawiające się na szybie samochodu. (Książka opublikowana przez Ten Speed Press.)

 ASTRONOMIA:

 Richard Hoagland z New Jersey za identyfikację sztucznych struktur na Księżycu i Marsie, dokładnie chodzi o ludzka twarz na Marsie i budynki dziesięciomilowej wysokości na drugiej stronie Księżyca. (Książka „Pomniki na Marsie: Miasto na Krawędzi Wieczności” wydana przez North Atlantic Books)

 KOMUNIKACJA:

 Stanford Wallace, szef firmy Cyber Promotion z Filadelfii – ani deszcz, ani śnieg, ani ciemność nocy nie zdołały powstrzymać tego nieproszonego kuriera od dostarczania innym elektronicznych śmieci.

 FIZYKA:

 John Bockris z Uniwersytetu w Teksasie, za ogromne osiągnięcia w zimnej syntezie termojądrowej, za przemianę pierwiastków w złoto oraz za elektrochemiczne spalanie domowych odpadów.

 LITERATURA:

 Doron Witztum, Eliyahu Rips i Yoav Rosenberg z Izraela oraz Michael Drosin z USA za ich drobiazgowe statystyczne odkrycie, że Biblia zawiera ukryty sekretny kod. (Artykuł „Równoodległe sekwencje literowe w Księdze Rodzaju” opublikowany w „Naukach Statystycznych”, a także książka „Kod Biblii”, ostatnio wydana również w Polsce)

 MEDYCYNA:

 Carl J. Chartenski i Francis X. Brennan z Uniwesytetu Wilkes oraz James F. Harrison z firmy Muzak ze Seatle, za odkrycie, że słuchanie nagrania z odgłosem windy stymuluje wytwarzanie immunoglobiny A (IgA) i w ten sposób może zapobiegać przeziębieniom.

 EKONOMIA:

 Akihiro Yokoi z Wiz Company (Chiba, Japonia) i Aki Maita z Bandai Company (Tokio) – rodzice Tamagotchi, za zamianę milionów roboczogodzin w opiekę nad wirtualnymi zwierzakami.

 METEOROLOGIA:

 Bernard Vonnegut ze Stanowego Uniwersytetu w Albany, za swoja odkrywczą pracę „Oskubywanie kurczaków jako miara szybkości wiatru podczas tornanda” (Opublikowane w piśmie „Weatherwise”. Bernard Vonnegut zmarł wiosną 1997 roku. Nagrode przyjął jego syn Peter. Ciekawostka: Bernard był starszym bratem Kurta Vonneguta, znanego pisarza)

 POKOJOWĄ nagrodę otrzymał Harold Hillman z Uniwersytetu w Surrey (Anglia), za uroczo opracowany i pokojowy w każdym calu raport „Możliwe rodzaje bólu odczuwane podczas różnorodnych metod egzekucji” opublikowany w piśmie „Percepcja” (Dzień po ceremonii Dr Hilman zatelefonował, żeby powiedzieć: „Jeśli będę żył to chciałbym zjawić się na przyszłorocznej ceremonii. Jeśli nie będę żył to prawdopodobnie się nie pojawię”).

Na podstawie http://www.improbable.com/airchives/airchives-top.html
przygotował Witold Mozga  mozgaw@rocketmail.com

Praca wpłynęła do ChemFana: 8-12-99

Menu2