Menu1

Chemiczny "Hihot"

IgNoble'99

Laureaci IgNobli 1999

SOCJOLOGIA:

Steve Penfold z Uniwersytetu w Toronto za zrobienie doktoratu na temat socjologii kanadyskich sklepów z pączkami.

FIZYKA:

Dr Len Fischer z Bath (Anglia) za obliczenie optymalnego sposobu namaczania herbatników oraz profesor Jean-Marc Vanden-Broeck z Uniwersytetu East Anglia za obliczenie jak wykonać czajniczek do herbaty, z którego  nie leci po dzióbku.

LITERATURA:

Brytyjskie Biuro Standardów za sześciostronicową specyfikację (BS-6008) dotyczącą właściwego sposobu robienia herbaty.

EDUKACJA NAUKOWA:

Rada Edukacji z Kanzas oraz Stanowa Rada Edukacji z Kolorado za ustanowienie, że dzieci nie powinny wierzyć w teorię ewolucji Darwina bardziej niż wierzą w teorię grawitacji Newtona oraz w teorię elektromagnetyzmu Faraday`a i Maxwella lub w teorię Pasteura, że zarazki wywołują choroby.

MEDYCYNA:

Dr Arvid Vatle ze Stord (Norwegia) za sumienne kolekcjonowanie, klasyfikację i rozmyślania nad tym jakie rodzaje pojemników wybierają jego pacjenci przynosząc próbki moczu do analizy.

CHEMIA:

Takeshi Makino (Osaka) za opracowanie spray`u wykrywającego niewierność małżeńską, który żona może stosować do spryskiwania bielizny męża.

OCHRONA ŚRODOWISKA:

Hyuk-ho Won z Kompanii Kolon (Seul, Korea) za opracowanie samoperfumującego garnituru.

OPIEKA ZDROWOTNA:

George i Charlotte Blonsky z Nowego Yorku i San Jose za opracowanie urządzenia (Amerykański Patent #3, 216 423), mającego pomagać przy porodzie - leżącą kobietę przywiązuje się do powierzchni okrągłego stołu, który następnie wiruje z dużą prędkością.

BIOLOGIA:

Paul Bosland z Instytutu Przyprawy Chili na Uniwersytecie Stanowym w Las Crues (Nowy Meksyk)  za wyhodowanie gatunku chili nie posiadającego smaku.

POKOJOWĄ nagrodę otrzymali Charl Fourie i Michelle Wong z Johanesburga (RPA) za wynalezienie alarmu samochodowego złożonego z obwodu wykrywającego i miotacza ognia.

Na podstawie http://www.improbable.com/airchives/airchives-top.html
przygotował Witold Mozga  mozgaw@rocketmail.com

Praca wpłynęła do ChemFana: 13-12-99

Menu2