Przepis jest taki:
Weź pręt grafitowy. Umieść go w atmosferze beztlenowej, najlepiej w helu pod ciśnieniem zmniejszonym do 0,15atm. Poddaj działaniu mocnego lasera lub łuku elektrycznego. Na płytce kwarcowej, złotej lub miedzianej zbieraj powstającą sadzę. Sadzę zdrap i zalej benzenem lub toluenem. Nierozpuszczalną pozostałość odrzuć, a czerwony roztwór odparuj. Pozostałość po odparowaniu zawiera 90-98% C60, wydajność otrzymywania z sadzy 2-10%. Preparat możesz oczyścić rozpuszczając w heksanie i przepuszczając przez kolumnę wypełnioną odpowiednio przygotowanym Al2O3. Otrzymasz w ten sposób futbolan C60 o czystości 99,9% (roztwór barwy malinowej) a ubocznie C70 tworzący roztwory barwy soku pomarańczowego. Dziennie z łatwością otrzymasz 1 gram futbolanu. |
Związek C60H36 (białe kryształki) zawiera jeszcze 12 nieuwodornionych wiązań podwójnych C=C. Można go utlenić z powrotem do C60, ale nie wiadomo, czy można dalej uwodornić do C60H60. Ten ostatni związek wyglądający jak węglowa kula symetrycznie najeżona atomami wodoru, byłby z pewnością interesujący.
a przy wyższych potencjałach można dalej otrzymać jony C602-:
Oba jony wydają się na tyle trwałe, że należy oczekiwać uzyskania krystalicznych soli, np. KC60 (futbolek potasu?). Niektóre z nich (np. LiC60) mogą się okazać rozpuszczalne w wodzie! Przy rozważaniu soli futbolanu pojawia się zresztą zadziwiające zagadnienie. Sole futbolanu mogą istnieć w dwoch postaciach.
(WM)
P.S. Pochodzenie linii widmowych, od których wszystko się zaczęło, nadal nie jest znane.
Za odkrycie fullerenow Profesor Sir Harold W. Kroto, Profesor Robert F. Curl Jr. i Profesor Richard E. Smalley otrzymali w roku 1996 Nagrodę Nobla z chemii. Zobacz fotografie roztworów fullerenow (przypis AK)