Nietrudno się domyślić, skąd bierze się zainteresowanie podobnymi strukturami. C60 tworzy z metalami alkalicznymi obiecujące nadprzewodniki. Jest szansa, że umieszczenie wewnątrz C60 atomu metalu istotnie wpłynęłoby na właściwości materiału nadprzewodzącego. Możliwości modyfikacji są ogromne - pytanie tylko, który metal byłby najlepszy i jak otrzymać dostrzegalne ilości podobnych połączeń.
Elektrochemia C60
Do niedawna wydawało się, że otrzymywanie w roztworze czteroujemnych jonów C604- stanowi kres możliwości elektrochemii. Qungshan Xie, Eduardo Perez-Condero i Luis Echegoyen z Uniwersytetu w Miami udowdnili (Journal of American Chemical Society, 6 V br), że jest inaczej. Rozpuścili oni C60 w rozpuszczalniku zawierającym ok. 15% acetonitrylu CH3CN i 85% toluenu C6H5CH3, i badali roztwór w obniżonej temperaturze (-10oC). Zarejestrowane przez nich krzywe dowodzą możliwości otrzymania każdego z anionów od C60- aż do C606-, przy czym potencjały formalne poszczególnych etapów redukcji zmieniają się regularnie od -0,98V do -3,26V względem stosowanej elektrody odniesienia.
Nowe połączenia metali z C60
Sensacją ubiegłego roku było otrzymanie związków nadprzewodzących, będących połączeniami metali alkalicznych i fullerenów (np. K3C60). Jedną z cech tych związków jest nietrwałość na powietrzu. Ostatnio jednak grupa badaczy japońskich doniosła (Journal of the Chemical Society Chemical Communications, 1992, str. 377) o otrzymaniu grupy trwałych połączeń metalu i C60. Próbkę C60, rozpuszczoną w benzenie mieszano z benzenowym roztworem pewnego związku kompleksowego palladu (Pd, metal dość podobny do srebra). Wytrącał się ciemny osad, który miał skład C60Pd. Odkrywcy przypisują tej substancji strukturę polimeryczną:
C60PdC60PdC60PdC60PdC60PdC60Pd
Po kilkugodzinnym ogrzewaniu do temperatury 110oC otrzymano ciało stałe o składzie C60Pd2, a po kilku dniach ogrzewania C60Pd3. Związkom tym przypisuje się odpowiednio struktury dwuwymiarowe i trójwymiarowe, z atomami palladu leżącymi pomiędzy czterema lub sześcioma cząsteczkami fullerenu. Potwierdzenie tych przypuszczeń jest na razie utrudnione, gdyż te nowe "polimery" są bezpostaciowe, a nie krystaliczne. Zainteresowanie wzbudza substancja najbogatsza w pallad (przybliżony wzór C60Pd35), która wykazuje właściwości katalityczne.
Jeden z odkrywców C60 Richard Smalley ogłosił (Chemistry and Engineering News, 4 V br) o wykryciu cząsteczki U@C28. Wykazano, że atom uranu jest otoczony sferycznie atomami węgla, ale szczegóły struktury pozostają nieznane. Niewykluczone, że jest to zapowiedź nowej klasy połączeń.
Fullereny C76, C78 i C82 wykazują izomerię. Udało się otrzymać miligramowe ilości oddzielnych izomerów C78.
Otrzymano pierwszy polimer, zawierający jednostki C60, połączone ze sobą poprzez pierścienie benzenowe.
KCh 3/92